• alicjakalinowska1@wp.pl
  • Poland


Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moją fascynacją nad rośliną, która w Polsce jest coraz bardziej znana, choć nadal rzadko wykorzystywana w kuchni. Mówię o rokitniku zwyczajnym, którego możemy spotkać w postaci krzewu lub niskiego drzewa. Ma piękne pomarańczowe owoce i to właśnie one zawierają całe bogactwo witamin, związków mineralnych oraz substancji biologicznie czynnych wspomagających pracę naszych komórek, tkanek i narządów. W ostatnich latach naukowcy wzięli rokitnik pod lupę i intensywnie analizują jego skład. Do tej pory wyizolowali z niego i przebadali ponad 200 substancji aktywnych biologicznie, dlatego zaliczyli go do tzw. „superowoców” (z ang. superfruits).


Wspaniałe właściwości zdrowotne rokitnika znali już Starożytni. Z powodzeniem wykorzystywali go do leczenia różnorodnych schorzeń. W Chinach wyciągami z rokitnika leczono m.in. choroby serca. W Mongolii opatrywano ciężkie rany zdobyte na polu bitwy. Natomiast w starożytnej Grecji pędami i liśćmi rokitnika karmiono konie, dzięki czemu miały one piękną, lśniącą sierść oraz mocne mięśnie. Stąd też wzięła się łacińska nazwa rokitnika – Hippophaë, gdzie „hippos” oznacza konia, natomiast „phao” – blask.


Choć owoce rokitnika mają cierpki, gorzkawy smak, warto dodać je do swojej diety właśnie ze względu na ich wspaniałe właściwości. Charakteryzują się bogactwem makro- i mikroelementów: magnezu, cynku, żelaza, wapnia, sodu, potasu oraz witamin: C, E, PP, prowitaminy A, witamin z grupy B, a także flawonoidów należących do szerokiej grupy polifenoli (związków o właściwościach silnie przeciwutleniających, które chronią DNA przed uszkodzeniem). Co ciekawe, witamina C w rokitniku występuje w towarzystwie związków, które chronią ją przed rozkładem nawet w wysokiej temperaturze. Dlatego śmiało można przygotowywać napary z suszonych owoców, nie martwiąc się o utratę tej cennej witaminy. Osobiście owoce rokitnika lubię parzyć w towarzystwie liści miłorzębu (też cudowna roślina i pewnie kiedyś o niej napiszę), a potem dodać odrobinę miodu (oczywiście po wystygnięciu, aby nie zniszczyć cennych składników). Owoce rokitnika można też dodać do zielonej lub białej herbaty. Zawarte w niej alkaloidy zniwelują gorzki posmak rokitnika, a my będziemy się cieszyć bogactwem składników i wspaniałym aromatem herbaty.


Nie tylko owoce rokitnika są bogate w cenne składniki. Ich liście i nasiona mają równie wspaniały skład, choć każda część rośliny nieco inny. Liście rokitnika posiadają m.in. kwas foliowy, chlorofil, garbniki, pektyny i aminokwasy. Z liści również możecie robić napary, które korzystnie wpłyną na Wasze zdrowie. Natomiast nasiona rokitnika są bogate w witaminę E, K, kwas foliowy oraz nienasycone kwasy tłuszcze, w tym znane z dobroczynnych właściwości: omega-3 i omega-6. Olej tłoczony z nasion rokitnika świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry, toteż cieszy się coraz większym zainteresowaniem producentów kosmetyków.

Jakie narządy odniosą szczególną korzyść, gdy rokitnik włączymy do swojej diety?
Lista jest długa. Oto ona:


1. SERCE:
– Rokitnik wpływa korzystanie na pracę serca, jego prawidłowy rytm oraz siłę jego skurczu;
– Zapobiega niedokrwieniu serca;
– Wzmacnia naczynia krwionośne;
– Spożywanie oleju z nasion rokitnika obniża poziom cholesterolu we krwi, działając przeciwmiażdżycowo.
2. WĄTROBA:
– Rokitnik spowalnia procesy uszkodzenia komórek wątroby zachodzące w wyniku nadużywania alkoholu, nieprawidłowej diety oraz zaburzeń metabolicznych.
3. TRZUSTKA:
– Rokitnik reguluje poziom cukru we krwi, działając przeciwcukrzycowo.
4. SKÓRA:
– Rokitnik zwiększa syntezę kolagenu;
– Wspomaga gojenie się ran;
– Działa: kojąco, nawilżająco, odżywczo i przeciwzmarszczkowo.
5. UKŁAD IMMUNOLIGICZNY:
– Rokitnik wspomaga układ odpornościowy;
– Wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
6. CAŁY ORGANIZM:
– Rokitnik wspomaga walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działając przeciwutleniająco, co chroni organizm przed uszkodzeniami DNA, a w konsekwencji działa przeciwnowotworowo oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu;

Rokitnik jest niesamowitą rośliną. Warto włączyć ją do swojej diety. 😊
Życzę Wam dużo zdrowia! 😊