• alicjakalinowska1@wp.pl
  • Poland

Czosnek, cebula, imbir, goździki to naturalne „wspomagacze” naszego układu immunologicznego, które bez trudu można spotkać w wielu kuchniach. O ich właściwościach prozdrowotnych i sposobach wykorzystania w trakcie infekcji pisałam w ostatnim poście. Dzisiaj chciałabym przedstawić popularne zioła i owoce,  które możemy stosować, gdy coś nas „bierze”.

6. Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) – oregano

Lebiodka, znana jako popularna przyprawa pod nazwą oregano zawiera całe bogactwo substancji prozdrowotnych. Olejek lotny (gdzie główne składniki to karwakrol i tymol), działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Lebiodka posiada również cenne dla naszego zdrowia: flawonoidy, gorycze, prowitaminę A, witaminę C i z grupy B (B1, B2), wapń, żelazo, magnez, cynk. Jej zalety wychwalali „ojcowie medycyny”: Hipokrates i Paracelsus. Olejek eteryczny pozyskiwany z oregano nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Ma bardzo silne działanie, dlatego świetnie sprawdza się w trakcie infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Należy go jednak stosować ostrożnie. Trzeba pamiętać też, że liście lebiodki w postaci ususzonej działają słabiej w porównaniu z olejkiem eterycznym, więc możemy używać je bezpiecznie jako smaczną przyprawę, a jej regularne spożycie wspomoże nasz układ odpornościowy.

7. Tymianek pospolity (Thymus vulgaris)

Tymianek to roślina spokrewniona z lebiodką. W swoim składzie posiada olejek lotny, gdzie dominują tymol i karwakrol o działaniu antybiotycznym. Dlatego tymianek doskonale radzi sobie z bakteriami i wirusami. Przynosi ukojenie podczas napadów kaszlu. Jako środek leczniczy można stosować olejek eteryczny o silnej, skondensowanej mocy np. w postaci inhalacji  lub łagodniej działające napary. Wystarczy łyżkę ziół zalać gorącą wodą, pozostawić na 30 minut pod przykryciem i pić. Czas zaparzania i pokrywka są  bardzo ważne. Pierwszy pozwala dostać się do naparu substancjom czynnym, w tym olejkom lotnym, a przykrycie uniemożliwia ich ucieczkę.

8. Lipa drobnolistna (Tilia cordata)

Lipa to dorodne drzewo, a właściwości lecznicze jej kwiatostanów bardzo dobrze znały i wykorzystywały nasze babcie. Gorące napary były nieocenioną pomocą w trakcie przeziębień, którym towarzyszyła gorączka i ból głowy. Na te dolegliwości pomagają zawarte w lipie olejki lotne, m.in. geraniol i eguneol, a także liczne flawonoidy,  w tym kwercetyna i rutyna, które uszczelniają naczynia krwionośne. Natomiast zawarte w kwiatostanach śluzy powlekają gardło, co łagodzi jego ból i chrypkę.

9. Lebiodka majeranek (Origanum majorana)

Majeranek to także popularna przyprawa w naszej kuchni, szczególnie chętnie wykorzystywana do pieczeni oraz dań strączkowych. Warto parzyć sobie z niego herbatki podczas kataru, zapalenia zatok, bólu gardła czy kaszlu, ponieważ w swoich liściach i kwiatach lipa zawiera związki działające antyseptycznie m.in. karwakrol, eugenol oraz działające wspomagająco: flawonoidy, witaminę C i prowitaminę A.

10. Malina właściwa (Rubus idaeus)

Maliny to smaczne owoce, które warto zjadać świeże, gdy są dostępne, ponieważ zawierają witaminę C i kwasy fenolowe o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym). Podczas przeziębienia można wykorzystać też suszone owoce lub w postaci soku, ponieważ działają przeciwwirusowo, szczególnie zawarty w nim kw. elagowy, natomiast kwas salicylowy nadaje malinom właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozgrzewające. Nasze babcie wiedziały, co robiły, kiedy na pierwsze objawy przeziębienia podawały nam herbatkę z lipy z dodatkiem malin i miodu, a potem okrywały ciepłą kołderką i kazały odpocząć.

11. Sosna pospolita (Pinus sylvestris)

Sosna to piękne drzewo, które roztacza wokół siebie cudowny, balsamiczny zapach i aurę, co działa na ludzki organizm kojąco i wzmacniająco. Sosna znana jest ze swojego potencjału leczniczego, dlatego od lat wytwarza się z niej syropy na kaszel oraz olejki eteryczne wspomagające zatkane zatoki. Co takiego ma w sobie sosna? Hindusi twierdzą, że ma bardzo dużo prany, czyli energii życiowej. Może dlatego lubię tak bardzo wśród nich przebywać? Naukowcy natomiast odkryli w jej pączkach, młodych pędach i igłach pineny, garbniki, żywice, witaminę C, wapń, krzem, potas. Przygotowanie własnego syropu przeciwkaszlowego jest niezwykle proste i satysfakcjonujące. Wystarczy zebrać młode pędy (o długości max 10cm), na przełomie kwietnia i maja, a potem warstwowo układać w słoju i zasypywać cukrem.

12. Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Szałwia znana jest głównie ze swoich właściwości odkażających gardło. Bardzo popularne są tzw. płukanki. Nic dziwnego – liście szałwii zawierają olejek lotny, a w jego składzie m.in. pinen i kamforę, a oprócz tego: flawonoidy (gł. apigeninę i luteolinę), żywice, garbniki, witaminę C. Jak pokazały badania, szałwia radzi sobie nie tylko z bakteriami, ale również z grzybami drożdżowymi i pleśniowymi. Do płukania gardła można wykorzystać zarówno rozcieńczoną nalewkę (tincturę) oraz napar z suszonych liści szałwii. Aby płukanka była bardziej skuteczna, warto do niej dodać suszony rumianek lub nagietek lekarski.

Jak widzicie, roślin, które wspomagają nas w trakcie przeziębienia i infekcji jest sporo. Warto wybrać odpowiednie dla siebie i stosować z wdzięcznością dla natury.